Giriş yap

T1/T2/T- beyannameleri nedir?

30.04.2020

T1/T2/T- beyannameleri nedir?

T1/T2/T- beyannameleri dış ticarete konu ürünlerin menşei baz alınarak Ortak Transit Sözleşmesine taraf ülkelerde gümrük vergileri ödenmeksizin taşınmasına olanak sağlayan Birlik prosedürleri ve aynı isimle anılan transit gümrük beyannameleridir. T statüsünde açılan her beyannameye MRN adı verilen tekil bir izleme numarası atanır.

T1 Nedir?

T1 Topluluk (AB) eşyası olmayan bir malın Transit Sözleşmesine taraf ülkelerde gümrük vergileri ödenmeksizin taşınmasına olanak sağlayan Birlik prosedürüdür. T statüsünde açılan her beyannameye MRN adı verilen tekil bir izleme numarası atanır. - Rejim belirlenirken meşei önemli değil. Örneğin Almanya menşeili bir eşya için Trieste’den başlatılan beyan tipi T1 olur. Önemli olan Topluluk eşyasının AB topraklarını terk etmeden önce ve/veya Serbest Bölgeye giriş yapmadan önce T beyanı açılması. Bu durumda T2 olur.

T2 Nedir?

T2 Topluluk (AB) eşyasının Transit Sözleşmesine taraf ülkelerde gümrük vergileri ödenmeksizin taşınmasına olanak sağlayan Birlik prosedürdür. Türkiye’ye olan taşımalarda Sözleşmeye taraf ülkelerde açılan T2 beyannameleri sıklıkla kullanılır.

TR beyannamesi nedir?

Türkiye’deki Ulusal Transit işlemlerinde verilen beyannameler için TR beyanname kısaltması kullanılır. Bir sınır kapısından (kara-hava-deniz sınır kapıları) bir iç gümrük idaresine, Bir sınır kapısından bir serbest bölge gümrük idaresine, Bir sınır kapısından diğer bir sınır kapısına, Bir iç gümrük idaresinden diğer bir iç gümrük idaresine, Bir iç gümrük idaresinden Serbest Bölge gümrük idaresine, Bir serbest bölge gümrük idaresinden bir sınır kapısına, Bir antrepodan diğer bir antrepoya, Bir geçici depolama yerinden diğer bir geçici depolama yerine serbest dolaşımda olmayan eşyanın transit işlemleri TR beyannamei altında yapılır.  

Haberler ve duyurular Hepsini göster

12.06.2022

Multimodal 2022 Fuarında Yerimizi Aldık!

Sevgili Paydaşlarımız, Sizleri 14 – 16 Haziran 2022 tarihleri arasında Birmingham / İngiltere'de düzenlenecek olan Multimodal 2022'nin parçası olmaya davet ediyoruz.

05.01.2022

İngiltere tarafına yapılan taşımalarda GVMS bildirimi zorunluluğu 1 ocak itibariyle başladı!

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılacak olan Birleşik Krallık taşımalarında GVMS (Goods Vehicle Movement Service) uygulaması iki yönlü olarak zorunlu hale gelecek olup taşımacıların tüm işlemleri için hareket/çıkış limanına varmadan önce GVMS üzerinden GMR numarası (Goods Movement Record) almaları gerekmektedir. GMR yokluğu halinde araçlarınız gemiye kabul edilmeyecektir.

03.12.2021

Oregon Teknoloji Hizmetleri Logitrans 2021de sizlerleydi!

Standımızı ziyaret eden herkese teşekkür ederiz. Seneye görüşmek üzere.

05.04.2021

Oregon’dan Şirket Ortaklarına Pandemi’de Moral Hediyesi!

Oregon Teknoloji Hizmetleri A.Ş. Antakya, Mersin ve Gaziantep’te yerleşik 120 ortağına cep telefonu hediye etti.

25.01.2021

Oregon Hizmet Ağını Genişletiyor!

Oregon Fleet Araç Takip Sistemiyle beraber Ticaretinizi Güvence altına alın!

14.01.2021

Brexit Hakkında...

Brexit Sonrası Transit ve Taşımacılık Uygulamaları

22.12.2020

Takograf Verileri Hakkında Bilgilendirme!

Takograf Verilerini Gönderme Zorunluluğu 2024'e ertelendi.

12.11.2020

Oregon Fleet Uygulaması Çıktı!

Oregon Teknoloji Hizmetleri’nin Araç Takip ve Filo Yönetimi Hizmeti Oregon Fleet, artık Google Play Store ve AppStore’da!

Oregon'un tüm yeniliklerden ilk siz haberdar olun.

Subscribe Subtitle