Hemen Başla Giriş yap

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Covid-19 İçin Toplandı!

10 Nisan 2020

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 8 Nisan’da gerçekleştirdiği online bir seminerde Covid-19 Salgınından Uluslararası Taşımacılık ve Lojistiğin Nasıl etkilendiği hakkında konuştu. Seminerin moderatörlüğünü Deik Lojistik İŞ Konseyi Başkanı Turgut Erkeskin üstlendi. Seminere Nail Olpak, Çetin Nuhoğlu, Emre Eldener gibi isimler katıldı.

 

Nail Olpak, herkesin endişeli olduğunu ancak durumun ümitsiz bir durum olmadığını belirtti. Lojistik sektörünün ihracata devam ettiğini belirten Olpak, bu dönemin sonunda sektörün yeniden şekilleneceğini söyledi.

Çetin Nuhoğlu ise karayolu taşımacılığının her şartta çok önemli olduğunu belirtirken, ülkemizin jeopolitik konumunun karayolu taşımacılığında avantajının büyük olduğunu ekledi. Nuhoğlu, “Sağlık için önemli tedbirler alınırken, taşımacılar için yeşil hatlar oluşturuldu. AB karayolunda taşımaların duraksamadan geçilmesi için de tedbirler aldı” diye konuşmasına devam etti. Virüs sebebiyle alınan önlemlerden bahsederken Nuhoğlu, “Ocak ve Şubat aylarında Kapıkule’den günlük 1.100 geçiş oluyordu. Bugün bu sayı 700’e düştü." diye belirtti. Nuhoğlu, ‘Şoförlere test yapılmasını istediğimizi belirttik’ ifadelerini kullandı.

Emre Eldener ise deniz taşımacılığında bazı sıkıntılar yaşandığını şu ifadelerle anlattı; “Deniz taşımacılığında Çin’i gidemeyen satın alma ekipleri şubat ayında Türkiye’ye geldiler. Üretimin devam ettiğini görünce Türkiye siparişlerini artırdılar. Ancak armatörler azalan konteyner trafiği nedeniyle seferlerini ve bazı limanlara uğramayı kestiler ve boş konteyner gelmedi. Talep de artınca sevkiyatları ertelemek zorunda kaldık. Fiyatlarda navlunlarda yüzde 30 artış oldu. Yine de en az etkilenen sektör konteyner taşımacılığıdır. Türkiye’ye gelen gemilerde 14 gün karantina süresi var. Gemilerde ciddi bekleme maliyet çıkıyor.”

Haberler ve duyurular Hepsini göster

Oregon'un tüm yeniliklerden ilk siz haberdar olun.

Subscribe Subtitle